Resultater

Resultaterne går efter Live.rideforbund.dk

Hvis du har fået en Rosette med hjem eller blot har en god historie fra et stævne, som du har lyst til at have på hjemmesiden så send en mail:

katrinepk@gmail.com

 Send gerne resultaterne, lidt tekst og evt. billeder.

 _________________________________________________________________

Tillykke til Christina Bak på Lyngbjergs Cha-rismatic Touch med en 4. plads 64.074 ved dressurstævne idag

 Astrid og Aragon red med 0-fejl i MA til landsstævne i Stevnstrup, og de fik en 3 plads

Tina Bøgelund Emborg har skrevet en flot artikel til avisen efter REB stævnet:

Blenstrup Gerding Horsens Sportsrideklub var i weekenden den 21-22.juni stærkt repræsenteret til udvidet klubstævne i klubben REB i Støvring,

Vores klub havde på de 2 dage 47 starter i dressur og spring, disse var fordelt i alle sværhedsgrader og over begge dage. Vi havde de helt unge ryttere med Celina Bak på Julie, de er stadig nye på stævnepladsen, men de klarede sig flot. Derforuden havde Rikke Støvring sin hest Følfods Midnight Dream med, og de red rigtig flot, og forbedrede deres resultater en del fra sidste gang de var til stævne.

Derudover skal Laura Ravn Nielsen fremhæves, hun har trænet flittigt med sin pony Keep Cool, og det lønnede sig i søndagens LC2 dressur, hvor de red sig til en flot 2. plads.

I dressur fik Betina Vihrs på Sherif en 2. plads i LC1 for hest, Katrine Pørtner Karlsen fik både 2. og 3. pladsen i LA% klasse for hest, dette på henholdsvis Fyrstinde Temptation S.G. og Sandina Gold S.G.

I samme klasse fik Anna Nørgaard på Fürst Frederike af Hvarre en 6. plads, Stort tillykke med rosetterne.

På springbanen var der også travlhed hele weekenden, her vandt Caroline Olesen 1. plads i LE spring på Jestis Antine, Johanne Bøgelund Emborg vandt LD spring på sin pony Bella,

Der var desuden Cup klasser og her fik Matilde Sadolin på Jolly Jumper en 4. plads i LD-LC cuppen for pony.

Katrine Pørtner Karlsen Blev nr 2 i spring cup LC-LB for hest på Fyrstinde Temptation S.G.

Michelle Søe Nielsen havde ponyen Bella med, og startede mod hestene, de blev nr 2 i Ld springning for hest.

Vi havde også flere andre ryttere med, som gjorde en flot indsats, og fik gode resultater, dog rakte de ikke til placering de skal selvfølgelig også have stor ros for deres flotte ridt.

Man må sige vi var godt repræsenteret, og der lyder en stor tak til alle de klubmedlemmer og familiemedlemmer, som støttede hele weekenden. Klubben har et godt fælles skab, og støtter hinanden når de er ude.

Celina og Julie

Rikke og Midnight

Laura og KeepCool

Johanne og Bella

__________________________________________________________________

d. 9 juni var der landstævne i Haslev i Military.

Katrine Pørtner Karlsen og FyrstindeTemptation red cnc100 med følgende resultat:
Dressur: 52 straf
Spring: 4 fejl/straf
Terræn 0 fejl på forhindringerne 4 sek. over idealtiden dvs. 1,6 straf
I alt  57,6 straf.

Dette gav dem en 4. plads.

_________________________________________________________________

I Krisstihimmelfarts ferien var der distrikt stævne på Morsø.
Johanne Emborg og Chanell startede d. 29 og 30 maj LB* og LB** begge klasser med 0 fejl og de vandt en 7.plads i begge to.
De har nu fået deres fem nulrunder og må starte LA.
Tillykke!
Johanne og Chanell med deres fine rosetter.

_________________________________________________________________

d. 11 maj var der military stævne i Klithuse Military Klub.
Katrine Pørtner Karlsen og FyrstindeTemptation red cnc90 med følgende resultat:
Dressur: 49,1 straf
Spring: 4 fejl/straf
Terræn 0 fejl på forhindringerne 7 sek. over idealtiden dvs. 2,8 straf
I alt  55,9 straf.

Dette gav dem en 4. plads.

Tillykke!
 Her ses de i vandet under terrændelen.

______________________________________________________

d. 17 april var der distrikt stævne i Silkeborg Rideklub.
Astrid Wisholm og Liberty startede MB* med 0 fejl og vandt en 2. plads.
Tillykke!

______________________________________________________

d. 4 april var distrikt stævne i Hjørring i spring.
Johanne Emborg og Chanell startede ULB* med 0 fejl og fik en rosette.

Tillykke.


______________________________________________________

d. 23 marts var der distrikt stævne i Hornum Ulstrup rideklub.

Johanne Emborg og Chanell startede ULB* og LB* med to nul runder, og fik rosette i ULB for dette.
Astrid Wisholm og Aragon startede også ULB* med 0 fejl, og fik også en rosette.

Astrid startede også på Liberty i LA* og LA** med nul fejl i begge og vandt hhv. en 3 og 2 plads.

Tillykke :) !

______________________________________________________

d. 15 marts var der udvidet klubstævne i Klarup og Omegns rideklub.
Caroline Olesen og Jestis Antine startede deres aller første stævne sammen i LF og LD springning,og de var fejlfrie i begge klasser, og fik derfor to fine clear around rosetter.

Tillykke!

______________________________________________________

d. 22 februar var der udvidet klubstævne i Rebild.
Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptation S.G startede LB-niveau klasse, hvor de red LB2 og LB3 til hhv. 68,79 og 68,55 og vandt både 1 og 2 pladsen i klassen.
Tillykke

_______________________________________________________

d. 15 februar var der distrikt stævne i Brønderslev Rideklub.
Johanne Emborg og Chanell startede ULC og red med 0 fejl, og fik derfor en rosette.
De startede bagefter LB* med nul fejl i hovedrunden og omspring, og de var også hurtigst i tiden, derfor vandt de klassen.
Stort tillykke.
 Johanne og Chanell med deres fine rosetter.

______________________________________________________

d. 7 til 9 februar var der d-stævne i Arden Sports Rideklub.
Hvor vi havde mange dejlige starter fra BGHS,og masser af hyggelig opbakning.
Her er et par af resultaterne:

LA1 dressur:
Rasmus Jensen og Gerding’s Alberte red til 68,14 % og vandt en 2.plads.
I samme klasse red Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptations S.G til 66,11% og vandt en 4. plads.

LB2 dressur:
Mathilde Sadolin og Jolly Jumper red til 64 % og vandt en 3. plads

ULC spring:
Mathilde Sadolin og Jolly Jumper fik 0 fejl og en rosette.
Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptation S.G  fik 0 fejl og en rosette.

LB* spring:
Johanne Emborg og Chanell red med 0 fejl og vandt en 5 plads.
De to havde også en flot debut i LA* med 4 fejl.

Tillykke til alle.

Mathilde og Jolly Jumper på vej op af midtelinjen i LB2

Udklip af avisen:

______________________________________________________

D. 8 januar var der distrikt stævne i Silkeborg.

Rudie Telgenhof startede MA* på Rockland og vandt klassen
.
Stort tillykke!

______________________________________________________

d. 25 januar var der d-stævne i Hornum-Ulstrup.
Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptation S.G startede LB3 dressur til 65,8 % og vandt en 3. plads.
Tillykke!

______________________________________________________

d. 24 november var der d-stævne i Klarup.

Johanne Emborg og Chanell red LB** spring, de red med 0 fejl og vandt en 3 plads.

Tillykke!

______________________________________________________

d. 12 november var der c-stævne i Klarup.

Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptation S.G red ULC med 0 fejl og fik en rosette.

______________________________________________________

d. 27 oktober var der d-stævne i Arden.

Johanne Emborg og Chanell red LC spring, de red med 0 fejl og vandt klassen.

Tillykke!

______________________________________________________

d. 27 september var der c-stævne i Arden.

Johanne Emborg og Chanell red ULC spring, de red med 0 fejl og fik en rosette.

______________________________________________________

d. 7-8 september var der Nibe Cup for Pony.

,Caroline og Fakla Chico red LD spring, hvor de var nul i både hovedrunden og omspringning. De vandt NIBE CUPPEN FOR KAT.3 LD-SPRINGNING.

Johanne Emborg og Chanell red LC spring, hvor de var nul i både hovedrunden og omspring, og fik en samlet 2 plads i Nibe cuppen.

Mathilde Sadolin red samme klasse, hvor de også red nul i hovedrunden og omspring, og fik samlet en 3 plads i Nibe cuppen.

Stort tillykke!

Her ses de flotte vindere med deres flotte røde vinder dækken.

Johanne og Mathilde til præmieoverrækkelse.

_________________________________________________________________

d. 1 september var Andrea Bjørk Vinther Dahl og Nellie ude og starte et dressur stævne i Skørping Rideklub. Her var en dressur cup, som de vandt.

Tillykke!

__________________________________________________________________
d. 13 juli tog Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptation S.G mod Sønderjylland for at starte et 1 dags military stævne.

De startede CNC80 med følgende resultat:

Dressur: 46,4 straf
Spring: 4 straf
Terræn: 0 og 6 sek indefor ideal tiden.

Ialt endte de med 50,4 straf og en 5.plads!

Tillykke

En dygtigt træt hest, som bestemte trængte til en rulletur efter alle tre ridt :)

_________________________________________________________________

d. 28-30 juni var Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptation S.G til 3 dags military stævne på Skårupovergaard, hvor de starede CNC80.

Første dagen blev brugt på dressur, hvor de red 53,9 straf.
Anden dagen stod på terræn ridning, hvor de var fejlfrie og 2 sek indefor ideal tiden.
Den sidste dag stod den på ridebanespringning, hvor de fik 4 straf.
I alt endte de med 57,9 straf og en flot 6 plads.

Tillykke!
Fyrstinden igennem vand i terræn delen :)

_________________________________________________________________

d. 1 juni var der udvidet klubstævne i Nibe Rideklub.

Mathilde Falther Thomsen og Cindy var til deres aller første stævne sammen, hvor de red LD1 til 92 point.

Andrea Bjørk Vinther Dahl og Nellie red LD1 til 68 point, og bagefter en LD2 til 65 %

Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptation S.G red ULE med 0 fejl, og fik en rosette, bagefter red de deres først LD med 0 fejl, hvor de fik en 2. plads.

Mathilde og Cindy

Fyrstinde Temptation S.G med hende to rosetter.

_________________________________________________________________

d. 25 maj bestod Laura og Johanne ryttermærke 3.

Stort tillykke herfra – godt gået!

_________________________________________________________________

d. 18-19 maj var der for alvor gang i stævne starterne. Over 40 BGHS starter var der alt til flere forskellige stævner.

Udvidetklub stævne i Hadsund:

Elena Krogh Jensen og Shannon Storm red LB1 til 61,5 %, hvor de fik en delt 1 plads. Samt de red LA1 til 61,37 %, hvor de fik en 1 plads.

Johanne Bøgelund Emborg og Chanell red LD spring lørdag og vandt klassen. Samt de vandt LD spring søndag og fik en 2 plads i LC spring.

Caroline Olesen og Fakla Chico fik en rosette for at være med i LD dressur, og fik 0 fejl i LE spring, og fik en clear round rosette.

Laura Ravn Nielsen og Keep Cool red LC1 dressur med 65,8 % og fik en delt 2 plads.

Christina Bak og Celine red LB1 og LB3 dressur til 61 % og 60 %, og havde to gode ture.

Nanna Moesgaard og Thorvig Shadow havde en flot debut i LA1 dressur til 62,9 %

Katrine Pørtner Karlsen og Fyrstinde Temptation S.G red LD2 dressur til 66,1 % og fik en  2 plads.

C-Stævne Løgstør:

Rudie Telgenhof og Rockland vandt MB**
Rudie Telgenhof og Dalgaards Rex vandt MA*

Stort tillykke til alle ryttere – så flotte præstationer fra alle!

Elena og Shannon med deres fine rosetter

Laura og Keep Cool med deres rosette

Johanne og Chanell med søndags rosette-høst

Caroline og Chico med deres rosette

_________________________________________________________________

d. 11-12 maj var der igen igang i stævne deltagelsen fra BGHS side. Der var stævne flere forskellige steder, og her kommer lidt resultater derfra:

Tylstrup d-stævne i dressur: 

Michelle Søe Nielsen og Rosenskjolds Tanzania red LB1 til 66,8 % og LB2 til 67,03 % i begge klasser fik de en 2 plads.

Morsø c-stævne i dressur: 

Elena Krogh Jensen og Shannon Storm red LB2 til 64,2% og fik en 7 plads.

Sabrina Hoffensitz og Furious red MB3 til 66,6 % og fik en 3 plads.

Klithuse Military stævne: 

Katrine Pørtner Karlsen og C-Me Gold S.G red CNC80, hvor de red 49.7 straf i dressur, 0 fejl i spring, samt 0 fejl og 9 sek inden for tiden i terræn.
Det samlede resultat endte på 49,7 straf og det gjorde de vandt klassen.

Katrine og C-me på vej igennem vandet inden målstregen i terrændelen.

_______________________________________________________________

D. 20 og 21 april var der igen mange ryttere ude at starte for BGHS til forskellige stævner.

Udvidet klubstævne i Nørhalne Rideklub:

Andreas og Innis Kronprinsesse startede deres første stævne i LD1 dressur, og vandt en 1 plads.

Elena og Shannon Storm red LB2 dressur til 66 % og en fik en delt 1. plads, bagefter red i LA1 til 65 % og fik en 2 plads.

Johanne og Chanell red LC spring med 0 fejl og vandt en 2 plads.

Katrine og C-Me Gold S.G red LD spring med 0 fejl, og fik en 1 plads. Bagefter sprang de LC med 0 fejl, og fik en 1 plads. De vandt også samlet Kinnerup Cup!

Distrikt stævne i Frederikshavn:

Astrid og Liberty red LB* spring med 0 fejl, og fik en 2 plads

Rudie Telgenhof og Dalgaards Rex red 0 i ULA* og fik en rosette, samt de red MB* med 0 fejl og fik en 2 plads.

Landsstævne på Vilhemsborg:

Rudie Telgenhof og Dalgaars Rex red MB* med 0 fejl og fik en 9 plads, i samme klasse startede Rudie også Rockland og blev nr 10 med 0 fejl.

Tillykke til alle med de flotte resultater!

 Katrine og C-Me Gold S.G med Michelle som sød præmiepige

Johanne og Chanell med deres fine rosette og præmie

_________________________________________________________________

d. 13 og 14 april var der udvidet klubstævne i Nibe RIdeklub, hvor mange af klubbens rytter startede.

Johanne og Chanell fik en 3 plads i LD og en 1 Plads i LC spring.^

Michelle og Tanzania fik en 1 plads i LD spring.

Stefan sprang 80 bane på Jack D, for første gang med kun 1 bom.

Laura og Keep Cool red et flot dressurprogram, det går så meget fremad med dem.

Elena red 67,14 % i LB1 og LB2 67,31 % og en 1 plads.

Christina og Celina red 64,55 % i Lc2 og 67,50 % i LB1 dressur.

Stort tillykke med de flotte resultater
Michelle og Tanzania med deres røde rosette
_________________________________________________________________

d. 11 april var der distrikt aftens stævne i Klarup.
Sabrina Hoffensitz og Fernando var afsted og starte MB0, hvor de fik 63,59 %
Og blev anden uplaceret.
Tillykke

_________________________________________________________________

D. 7 april var der udvidet klubstævne i Aalestrup.
Katrine Pørtner Karlsen og C-Me Gold S.G red LB3 dressur til 69,2 %
og fik en 2. plads.

Tillykke!
__________________________________________________________

d. 22 feb red Rudie Telgenhof og Rockland ved landsstævnet i Billund.
Det blev til en 14 plads i MB* og 2 plads i MA*.
Tillykke med det flotte resultat.

_________________________________________________________________

 d. 10 feb var der fastlavns klub stævne i Arden sports rideklub
Johanne Bøgelund Emborg og Chanell red ULE, og havde 0 fejl og fik en rosette.

Det var til deres første stævne sammen, stort tillykke.

_________________________________________________________________

D. 4 og 5 januar 2013 var der distrikt-nytårs stævne i Tørring.

Fredag:
Katrine Pørtner Karlsen og C-Me Gold S.G havde 0 fejl i ULC og fik en rosette
Rudie Telgenhof og Rockland havde 0 fejl i MB* og fik en 6 plads.

Lørdag:
Katrine Pørtner Karlsen og C-Me Gold S.G havde 0 fejl i ULC og fik en rosette, samt havde 0 fejl i LB*, hvor de fik en 4 plads.
Rudie Telgenhof og B. AMELUSINA R 51 fik i samme LB* 0 fejl og fik en 17 plads, de red også LA*, hvor de havde 0 fejl og fik en 14 plads.

Stort tillykke!
 C-Me Gold S.G og Katrine med deres 4 plads fra LB*

_________________________________________________________________

 D. 10 og 11 november var der stævne mange steder i landet, og BGHS rytterne var  til start mange steder.

Stævne i Rebild Sports Rideklub:
Stefan Søe Sørensen og Jack D red LD2 dressur til 68% og fik en 2 plads
Elena Krogh Jensen og Shannon Storm red LC3 til 63 % og vandt klassen.
Johanne Bøgelund Emborg og Bella sprang LE, de var nul og fik en 2 plads.
Anne Cathrine Søe og Fairytale sprang ULF, og fik en clear around rosette

Skårupgaard Sports Rideklub:
Katrine Pørtner og C-Me Gold S.G sprang LC med 0 fejl, og fik en 5 plads.
Rudie Telgenhof og Amalusinus sprang LB** med 0 fejl, og fik en 9 plads.

Hjørring Rideklub:
Astrid Wisholm og Kimberley sprang LB* med 0 fejl, og fik en 4 plads. De red også  ULA* hvor de havde 0 fejl, og fik en clear around rosette.
Astrid Wisholm red også Liberty i ULA* med 0 fejl og fik en clear around rosette. De startede bagefter MB*, hvor de var 0 og fik en 3 plads.

Astrid og Liberty til præmie overrækkelse.

_________________________________________________________________

D. 3 og 4 november var der stævne i Arden Sports Rideklub, hvor der kom nogle flotte resultater med hjem til klubben.

Elena Krogh Jensen og Shannon Storm:
LB2 dressur, hvor de red til 63 % og fik en 2.plads
LE spring, hvor de var nul og fik en clear around rosette.
LD spring, hvor de var nul og fik en clear around rosette.

Laura Ravn Nielsen og Keep Cool:
Debuterede i LC spring, hvor de red 0 og fik en clear around rosette.

Johanne Bøgelund Emborg og Bella:
LD spring, hvor de var nul og fik en clear around rosette.
LC spring, hvor de var nul og fik en clear around rosette.

Elena til præmie overrækkelse for LB2 dressur.

_________________________________________________________________

D.22 og 23 september var der udvidet klubstævne i Hadsund, hvor vi havde mange rytter fra BGHS til start. Her er deres flotte resultater:

Johanne Bøgelund Emborg og Bella:
LE spring, hvor de havde 0 fejl og fik en rosette
LD spring, hvor de havde 0 fejl og fik en 2.plads

Laura Ravn Nielsen og Keep Cool:
LE spring, hvor de havde 0 fejl og fik en rosette

Christina Bak og Lillevangs Venci:
LF spring, hvor de havde 0 fejl og fik en rosette
LE spring, hvor de havde 0 fejl og fik en rosette

Sabrina Hoffensitz Nielsen og Sandina Gold S.G:
LC2 dressur, hvor de red til 67 % og vandt klassen
LC3 dressur, hvor de red til 68,8 % og vandt klassen

Katrine Pørtner Karlsen og C-Me Gold S.G:
LD spring, hvor de havde 4fejl og vandt klassen.
LC spring, hvor de havde 0 fejl og vandt klassen.

Astrid Lund Wisholm og Kimberley:
LC spring, hvor de havde 0 fejl og vandt klassen
LB* spring, hvor de havde 0 fejl og vandt klassen

Udover de placerede startede Elena Krogh Jensen og Shannon Storm tre dressur klasser, Nanna Moesgaard og Thorvig Shadow startede to dressur klasser, Johanne Bøgelund Emborg og Bella startede en dressur klasse, og Laura Ravn Nielsen og Keep Cool startede en dressur klasse. Alle med flotte resultater.

Det endte ialt med 11 skønne rosetter til BGHS rytterne.

Tillykke til alle med de super flotte resultater!

 Laura og Keep Cool, Johanne og Bella, og en glad ridelære, Rasmus.

Astrid og Kimberley til præmieoverrækkelse

Sabrina på podiet til præmieoverækkelse

Christina og Venci med deres to clearround rosetter

Katrine og C-Me med deres rosetter

_________________________________________________________________

D. 8-9 september 2012 var Katrine Pørtner Karlsen og C-Me Gold S.G til deres første military stævne i Bjerringbro/Langå, hvor de startede CNC80.
De fik 47,72 straf i dressuren, og fik 0 straf i både spring og terræn.
Det gav dem en samlede 3plads.

Stort tillykke!

_________________________________________________________________

D. 17 august var Christina Bak og Bøgely’s Celine til stævne i St. Restrup.
Dette gik super godt, og de vandt LC1 dressur med hele 65 %, og blev 1. uplaceret i LC2 med 65,5%.

Stort tillykke!

_________________________________________________________________

D. 11-12 august har en del ryttere til udvidet klub stævne i Ravnkilde.

I lc1 var der tre fra klubben til start, og det blev til et par fine procenter. Christina Bak og Bøgely’s Celine red til 62,083 %, Laura Ravn Nielsen og Keep Cool red til 60,833% og Johanne Bøgelund Emborg red til 59,167 %.

I lc3 var Christina igen i aktion og her red hun til 64,167%, Elena Krogh Jensen og Shannon Storm var også til start i denne klasse, og de red til 65,0 %

Sabrina Hoffensitz Nielsen og Ravissuer startede op i LA2, hvor de red til 69,310%, hvilket gav dem en flot 1 plads!

Laura og Keep Cool startede også to springklasser, hvor hun var fejlfri i både LE og LF, hvilket gav hende to fine rosetter.

Johanne og Bella startede også spring, hvor de i LD fik 4 fejl, og i LC røg Johanne desværre af – men stadig i godt humør ;)

Tillykke til alle med de fine resultater !

Laura, Johanne og Keep Cool 

_________________________________________________________________

Lørdag d. 4 august var der dressurstævne i Jetsmarksrideklub.
Her vandt Katrine Pørtner Karlsen og C-Me Gold S.G en 1.plads i LB2 med 65,52 %.
Tillykke!

_________________________________________________________________

Stort tillykke til Rudie Telgenhof og Rasmus Jensen!
D. 2 juli vandt Rudie Telgenhof og Adriana det individuelle distrikmesterskab.
De vandt sikkert og flot, som den eneste ekvipage med 0 fejl hele vejen igennem.
Rasmus Jensen og Quando-Quandoo fik en flot 3. plads med 4 fejl.

Tillykke med de flotte resultater!

 _________________________________________________________________

Katrine, Christina og Michelle er nu Trec – dommer, banebygger og underviser.

_________________________________________________________________

Denne side er sponsoret at Combitech ApS